Postřehy z návštěvy německých lesních školek

23.06.2022

Na jaře letošního roku jsme navázaly spolupráci s německým partnerem: organizací Learning Campus, která mimo jiné své aktivity spravuje 6 lesních mateřských škol a další 4 se letos chystá otevřít. Na začátku června jsme byly pozvány na exkurzi do tří z nich.

Lesní školky mají v Německu téměř 30 letou tradici, tak že pro nás mohou být v mnoha směrech velkým zdrojem inspirace. Naše návštěva tam to jen potvrdila. (Mimochodem první lesní školku v Německu založila v roce 1991 Petra Jaeger, která se inspirovala konceptem LŠ v Dánsku - článek zde)

Jelikož se nás mnozí z Vás ptáte, co jsem tam viděly a co dozvěděly, rozhodly jsme se sepsat pár postřehů. Ty platí pouze pro navštívené školky (podmínky se liší od zřizovatele a spolkové země):


- Založení školek -

První lesní školku zakládal Learning Campus před 5 lety a vznikla z iniciativy rodičů. Ostatní školky vznikají na "objednávku" obcí, které si přejí takovou školku vybudovat. Obce ví, že poptávka od rodičů je zde dostatečná, a že jim založení i provoz lesní školky na rozdíl od klasické MŠ ušetří nemalé finanční prostředky (se současnou energetickou krizí to platí dvojnásob).

- Místo a zázemí -

Podívaly jsme se lesních školek v obci Auerbach, Eschenbach a Weiden-Ost. Dvě z nich byly umístěné přímo v lese, jedna na okraji malé vísky. Zázemí tvořil vždy přístřešek a maringotka či maringotky různých podob (jejich počet ve školce záleží na počtu tříd), které slouží zejména pro uskladnění pomůcek a oblečení.

- Otevírací doba -

Školky jsou otevřené každý den od 7:30 do 14:00. Kratší otevírací doba je takto stanovena z několika důvodů: Za prvé celodenní pobyt v lesní školce je pro děti fyzicky náročnější než v klasické mateřské škole, za druhé: pro děti předškolního věku je jednou ze základních potřeb také odpočívat, být doma, být s rodiči; a za třetí: školka tak dětem není povinna zajistit stravování (děti si vše nosí z domova) a spinkání.

- Hygienické podmínky a finance -

V Bavorsku jsou značně jiné podmínky než u nás, ale to je na jiné povídání. 

Bylo velmi povzbuzující vidět, jak je v sousední zemi koncept lesních školek na vzestupu, vyhledávaný rodiči a podporovaný i samotnými obcemi. Oblasti, ve které se můžeme obě strany asi nejvíce vzájemně inspirovat, jsou pedagogický koncept, aktivity s dětmi, ale i řízení školky.

Těšíme se na další spolupráci a setkání, tentokráte i s dětmi.


Zdeňka Brožová a Marcela Ambrožová

© 2023 Lesní mateřská škola Pod Lipami, z.s. | Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky